Atma Recep Din Kardeşiyiz Sınırı!

Suçların en büyüğü yalan söylemektir.
Hadis-i Şerif
Yalan, güven ve emniyeti; huzur ve itimadı yok eder.
Şafii
Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde “yalancılar” arasına kaydedilir.
İbnu Mes’ud
Üç yer hariç yalanın her çeşidi ademoğluna haramdır: Bu üç yere gelince: 1) Erkeğin, rızasını sağlamak için hanımına yalanı, 2) Harpte söylenecek yalan. Çünkü harp bir hileden ibarettir. 3) İki Müslümanın arasında sulhu sağlamak kasdiyla söylenen yalan.
Resulullah (sav)
Güven ruh gibidir, terkettiği bedene asla geri dönmez.
William SHAKESPEARE

Yalan zeka işidir, dürüstlük cesaret, Eğer zekan yetmiyorsa yalan söyleme, Cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene.
Victor HUGO
Delik kapta su durmaz. »
TÜRK ATASÖZÜ
Yalanın dostu, gerçeğin de düşmanı çoktur.
De GIRARDIN
Hoşumuza giden yalanları avuç dolusu yutarız da, acı gerçekleri yudum yudum içeriz.
DIDEROT
İnanılmayacak şeylere inanıyorum demek yalan söylemektir.
VOLTAIRE
Yalancı, Allah’a karşı kafa tutan, fakat insanlardan korkan bir serseridir.
FRANCIS BACON

***

©Erol Erdoğmuş.

ÖNSÖZ

Beş kez beş’in yirmibeş olduğunu sanmıyor, biliyorum. Bilmek, kesinleştirmektir. Şu ki, 5×5=25 gerçeği seçim değildir. Seçim olsaydı, beş kez beş’in; 25’ten büyük ya da küçük olması seçeneklerinin önerilmesi gerekirdi. Oysa eşit işaretiyle bilgi kesinleştirilmiştir.

”Altı seçenekten hangisi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olsun?” Sorusunu milyonlarca seçmenin yanıtlamasını istiyorlar. Milyonlarca seçmenin önerilen altı kişiyi insan kaynakları uzmanı gibi kesin bilgilerle değerlendirebilmesi mümkün olmadığına göre; seçimler sanal ve duygusal olmak zorunda.

ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ

Sanal ve duygusal seçim tahtaravallisinde seçmen, sanal ya da duygusal oy kullanmak durumundadır. Kendini beğendirip seçtirmek isteyen politisyen -politika teknisyeni-; vaatlerini ve kendini abartarak seçmenin duygularını kendi lehine harekete geçirmek ister.

Şimdiden geleceği satın almak isteyen politisyen, seçim panayırına vadesi gelecekte “Allah bana, ben sana” ödenecek vaat senetleri sürererek, seçmenden oy -yetki- pusulası ister. Vaatlerin dozu, atma Recep din kardeşiyiz sınırını aştıkça aşar.

Bir Türk Atasözü bugünlerde gündemde: “Yalan dinlemek, yalan söylemekten güçtür”. KAYNAK: Türk Atasözleri, Mustafa Nihat Özön, İnkılap Kitabevi 1956, sayfa 294. [Kitap] Allah sabırlar versin seçmene. Üstelik politisyen seçim masrafları kadar risk altındayken; seçmen politisyen kazansa da, kazanma da risk altında. Kazanamazsa vaadini yerine getiremeyeceği kesin, kazanır da vaadini yerine getirmemesi olası.

Atalarımız, atasözlerine devam ediyorlar: “Yalan ile iman bir yerde durmaz”. İmanlıyım deyip yalan söyleyen imanlı olmaz. “Yalan söyleyen unutkan olmamalı”. Allahtan günümüzde görsel işitsel belgeler var.

Politisyen, olur olmaz vaatlerle halkı dolandırmamalı. Seçmen vaatlerine kanarak iktidara getirdiği politisyenin, vaatlerini yerine getirmemesi halinde tazminat talebinde bulunabilmeli. Bir daha seçilmemek, suçluyu salıvermektir. Oysa seçmenin tazminat davası açması; politisyeni frenler, seçmeni aldatmasını önler.

Reklamlar