…ve Türkiye benzerliği!

***

KAHİRE’NİN YANAN MELEKLERİ (Kitap Özeti)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

2012 yılından bu yana Parker Bilal mahlasıyla yazan Jamal Mahjoub’un bu kitabı da, önceki kitabı “Kahire’de Kayıp” gibi, Sudan ve özellikle Mısır üzerinden Orta Doğu’nun toplumsal ve siyasal yapısı konusunda okuyucuya fikir veren, çekici bir romandır.

Özgün adı “Dogstar Rising: A Makana Mystery” olan, Türkçeye İdil Dündar tarafından “Kahire’nin Yanan Melekleri, Bir Makana Vakası” olarak kazandırılan kitapta (Haziran 2015, Kırmızı Kedi Yayınları, İstanbul, 333 sayfa), olaylar üzerinden, Mısır’ın 2001 yılındaki görünmeyen yüzü işlenmektedir. Kitabın bize ilginç gelen yanı, okurken, 2001 yılının Mısır’ına ilişkin olarak anlatılanlar ile 2017 yılının Türkiye’sinde yaşananlar arasında benzerlik kurulabilmesidir.

Kitabın arka kapağında, kitap şöyle tanıtılmaktadır: “2001 yazı, 9/11 (11 Eylül hadisesi) arifesi. Mısır’da din istismarı giderek büyümektedir. Ülkesi Sudan’da iktidarın polisi olamadığı için sürgün edilmiş Makana, Mısır’ın da Sudan’a döneceğinden endişelidir. Dini liderlerin bir sözü bile toplumdaki fanatizme varacak ayrımcılık fitilini ateşleyebilir. Gökyüzünde yanan bir meleğin tezahürü, öldürülen bir dizi sokak çocuğunun yarattığı infialle aynı zamana denk gelir. Bu gerilimli günlerin arka planında, kara paraların aklandığı paravan şirketler, kirli polisler ve suç çeteleriyle Mısır’ın görünmeyen yüzü bulunmaktadır… (Yazar), Parker Bilal mahlasıyla yazdığı… bu ikinci kitabında, devletin imkanlarını kullanmak için büyük hesaplaşmaların yaşandığı Mısır’ı anlatıyor.”

Kitabın özellikle 57, 61, 62, 65, 66, 76, 95, 96, 155, 180. sayfalarında yer alan bazı ifadeler, bugünkü Türkiye’yi çağrıştırmakta; hatta bir örtüşme bile yapılabilmektedir. Bu da, bize, bir zamanlar Orta Doğu’da örnek alınan Türkiye’nin, “Ortadoğulaşma” yolunda ilerlediğini söylemektedir.

* *

Reklamlar