Tılsımı nedir?


⚖ Bütün büyük olayların, büyük düşüncelerin önemsiz bir başlangıcı vardır.

⚖ Büyük olmanın yolu da, deha gibi çalışma ve alınterinden geçer.

⚖ Tarihsel mutlakıyet yeterli değil, etkilidir, gücü elde etmiş ve elinde tutmuştur. Güç sahibi olur olmaz, tek yaratıcı gerçekliği yok etmiştir.

⚖ Aslında zeki bir insan, haydut olup topluma sadece şiddetle hükmetmenin hayalini kurar. Bu da birtakım romanlarda okuduğumuz kadar kolay olmadığından, genellikle siyasete girilir, en zalim partiye koşulur. Aklımızı ayak altına alıyormuşuz, ne önemi var, değil mi? Böylece dünyaya hükmedebildikten sonra…

⚖ Adalet olmadan düzen olmaz.

⚖ Çağdaş siyasi toplum, insanları mutsuzluğa düşürme makinesidir.

⚖ Dünyadaki kötülüklerin çoğunun temelinde, başkasının varolan veya olası sorunlarını görmezden gelmek yatar, iyi niyetli yaklaşımlar da altyapıca yetersiz ise, kötü bir niyetinki kadar tahribata yol açabilir.

⚖ Umutsuzluğu ve bu dertli dünyayı kabul etmeyerek, insanların birleşmesini ve kötü yazgılarına karşı savaşmalarını istiyordum

⚖ Geleceğe yönelik gerçek cömertlik, şu an mevcut olan her şeyden vazgeçmeyi içerir.

⚖ Yüzyılımız korku çağıdır. Diyeceksiniz ki korku bir bilim değildir, ama bu korkuda bilimin payı var.

Albert Camus

***

©Erol Erdoğmuş.

ALINTI

“İkinci Dünya Savaşı’nın bitişini sembolize eden fotoğraf var ya…” diyor Ertuğrul Özkök -Hürriyet,02 Mayıs 2017-; “hani, sovyet askerlerinin Alman Parlamentosu’na bayrak diktiği o sahne… İşte o kuledeki sovyet bayrağının yerinde şimdi Avrupa Birliği bayrağı dalgalanıyor. Orada fotoğraf çektirip dua ettim. İnşallah bu bayrak bir gün benim ülkemde de dalgalanır. Avrupa Birliği coğrafyasına girer, bütün darbelerin, ara rejimlerin, zulmün izlerini bu ülkeden sileriz” [Hıristiyan bir ülkenin kozmik inanç odası]

AVRUPA BİRLİĞİ TILSIM MI?

Her toplum kendi yönetimini; kendi bilinçaltı ve bilinciyle oluşturur.

Toplumların bilinçaltları ve bilinçleri değiştirilmedikçe; başka bayrak dalgalandırmak hiçbir şeyi değiştiremez.

Öncelikle uygarlığı temsil eden Avrupa değerlerini; bireyler ve milletler olarak duygulaştırmak, düşünceleştirmek, davranışlaştırmak gerekir.

Uygarlığı temsil eden değerlerin; ülkeleri, kıtaları aşarak; küreselleşmesini, Dünya değerleri olarak benimsenmesini kim istemez?

AB; Dünya Devleti ideali için bir atlama taşı olabilir. Başarıya ulaşılabilmesi için; ASYA BİRLİĞİ, AFRİKA BİRLİĞİ, AMERİKA BİRLİĞİ, atlama taşları oluşturulmalı, tek devlet tek kıta olan Avustralya bu oluşuma eklenmelidir.

Türkiye gibi iki kıtada toprakları olan ülkeler; her iki kıta birliğine girmelidir.

DEVLETLERARASI DEMOKRASİ

Dünya Devleti idealinin olmazsa olmazı; devletlerarası demokrasidir.

Bu amaçla, GÜVENLİK KONSEYİ OLİGARŞİSİ‘ne son verilmelidir. Güvenlik Konseyi oligarşisi –Abd, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa-; BM’de nüfuz ve kudreti ellerinde tutma oligarşisinden gönül rızasıyla vazgeçmezler.

Oligarşi dışındaki devletler çoğunluğunun birleşerek; oligarşiye karşı hukuki ve gerektiğinde askeri mücadele başlatmaları gerekir.

Mazlum devletler zaferi kazanırlarsa; Dünyanın her ülkesinde BM bayrağı uygarlık değerlerinin koruyucusu olarak dalgalanır.

*

TurkLider_logo

Reklamlar