Yanıtlan(a)mayan sorular ile gidilen Referandum !

fehtapot

Bazı olaylarda Hikmet-i hükümet (raison d’état) ön plânda tutulur. Buna devlet çıkarı da diyebiliriz, o andaki iktidarın, erkin menfaatleri de… Tarihte sayısız örnekleri mevcuttur. 60 ve 80 darbelerinin bile perde arkası tüm gerçekliği ile biliniyor mu? İstenilen yönde anlatılanlar dışında? Ahtapotun tek kolunun kesilmesi ile masum insanların tatillerini geçirdikleri suları temizleyeceklerine, onların güvenliklerini sağlayacaklarına inanmak için bırakın ahmaklığı tam bir « Kerry’s » olmak gerekiyor! Unutmayın ki karşınızda «takıyye ustalarının tanrısı» var!

© photocredit

***

Milliyet Gazetesi Yazarı Mehmet Tezkan, ‘Darbe Gecesi Hâlâ Karanlık’ başlıklı makalesinde diyorlar ki:

Sorular mızrak gibi..

…ve de ardından sorularını sıralıyor. İzniyle bu sorulardan hareket ederek afakî sayılsa da, kendi yanıtlarımı vermeye çalışacağım.

İhbar geldikten sonra neden harekete geçilmedi?

İki şık var :

1) Karısının kendisini aldattığını anlayan adam dedektif tutmuş ve birlikte yakın izlemeye almışlar kadını. Bir gece, kendisini boynuzlayan adamın evinde kıstırmışlar. Çıkmışlar apartman katının tam karşısındaki ağacın sağlam bir dalına, ellerde dürbün seyretmeye başlamışlar. Kadın kapıdan girince yarı çıplak bir herif kollarının arasına alıyor, âdeta sürüklercesine kadını yatak odasına çekiyor. Adam dedektife soruyor polise haber verip baskın yaptıralım mı ? Yanıt; Dur bakalım hele n’olcek. Kadın çırılçıplak, adamın kollarında birlikte dans ediyorlar. Adam müthiş öfkeli, boynuzları değil ama beyni cehennem âlevi gibi yanıyor. Daha ne bekliyoruz, ayan beyan açık değil mi olay ? Dedektif istifini bozmaksızın tekrarlıyor ; hele dur bakalım n’olcek….

2) Askerler başta, istihbarat sevisleri kendi içlerinde ihtimaliyat hesap ve plânları yaparlar. Hatta NATO’da çeşitli senaryolar üzerinde oynanan başkentlerarası masa başı tatbikatları yapılır. MİT, GKB bu işin kokusunu aldıktan sonra Saray, Köşk ve hassas brimlerin yöneticileri ile oturup böyle bir girişimde nasıl davranılacağı üzerinde hesaplamalar yapmış olabilirler mi ? Etraflarının (yaverleri vd. ) kevgire döndüğü bir ortamda bu tür bir çalışmanın karşı tarafa sızmayacağına hiç kuşku yok. Zayıf olasılık gibi geliyor insana. Bir toplantı yerine başbaşa ikili görüşmeler hâlinde beyin jimnastiği yapmış olabilirler mi ? Mümkündür, özel kalemleri ve yaverleri bu tür görüşmelere alınmıyorsa !

MİT Müsteşarı’yla Genelkurmay Başkanı neyi bekledi?

Beklediklerini kimler söylüyorlar ?

Tablonun dışa yansıyan tarafına bakarak konuşanlar. Zira tablonun derinliğini görmek mümkün değil.
Mona Lisa’nın şifreleri bile daha yeni yeni çözülmüyor mu ?
MİT Müsteşarı’nın GKB ile görüşmesi başbaşa mı gerçekleşti ?
Özel Kalem veya yaverler hazır bulundular mı ?
Bilinmiyor !
Dinlenme olasılığı dikkate alınarak mı yapıldı bu görüşme ? Bilinmiyor. (Dışişleri Bakanlığı’nda başlarına gelen dinleme – Süleyman Şah – skandalından ders çıkartarak)
Olası diğer geçmişte yapılan darbe teşebbüsü hâlinde nasıl davranılacağına dair başbaşa görüşmelerde varılan mutabakata (karşı darbe) işlerlik kazandırılması kararını almış olabilirler mi? Bilinmiyor!
Bu tür olaylarda ne GKB’yi nede MİT’i küçümsemeye kalkmak, Muz Cumhuriyeti kurumları gözüyle bakmak büyük yanılgıdır.

MİT Müsteşarı’yla Genelkurmay Başkanı neden Cumhurbaşkanı’na ve Başbakan’a haber vermedi?

Verilmediğini kim(ler) söylüyor(lar)?

Herkes…

Devreye son dakikalarda «enişte» giriyor ve Cumhurbaşkanı’nı kurtarıyor. Artık kimin kod adı ise «enişte
Şahsen kafama takılan sorulardan biri de Başbakanın kara yolundan Ankara’ya doğru yola çıkışı ile ilgili. Bu tür durumlarda hepimizin gördüğü gibi yollar kesilir, kalabalık bir koruma ordusunun en önünde veya ortasında kalarak kortej ilerler. O gece tebdil-i kıyafet mi yola çıkıldı? 15 Temmuz kalkışmasında, varsa önceden alınmış ve uygulamaya sokulacak tedbirler listesinin bu safhası nasıl belirlenmişti?

Genelkurmay Başkanı darbe girişimini akşam üstü dörtte öğrenmiş.. Derdest edilip götürülene kadar makamında ne yaptı?

Bilgisayarında bendeniz gibi santranç oynamadı herhalde. Böyle bir teşebbüs hâlinde neler yapılması gerektiğini asker ve MİT bilmezse kimse bilemez. Yine ihtimaliyat hesap ve plânlarının önceden yapıldığı savından yola çıkarsak, tesadüflerin bile düşünülerek hesaplandığı söylenebilir.

Darbe olacağını bilen MİT neden tankların sokağa çıkışını bekledi?

Karşı darbe için ne beklenir?

Darbecilerin yola çıkması…

Niçin?

Bowling, oyuna özel üretilmiş bir top ve 10 lobut (kuka, pin) ile oynanan, oyun hattının sonunda bulunan ve dizilişi kendine özgü ve standart olan lobutları, oyunun topu ile devirmeyi amaçlayan bir salon sporudur. Nihaî hedef, topun mümkün olan en çok sayıda lobutu devirmesidir. Lobutlardan bir kısmı ya da hiçbiri devrilmemiş olursa, oyuncu 2. atışını da gerçekleştirir. İkinci atışın ardından, sıra diğer oyunculara geçer. Topun atıldığı hattın iki yanı da, özel bir durum yok ise, açıktır. Yani, atılan top doğru bir şekilde gitmezse, kenarlardaki kanallardan oyun alanını kontrollü bir şekilde terk edebilir. ( Kaynak ve ayrıntı )

Nihaî hedef bir kalkışma halinde nasıl belirlenmiştir?
Bilinmiyor, sadece bir tahmindir bu;

B Plânları dahil tüm tedbirler belirlenmiştir. Bir rüşvet olayında, polis rüşvetçiyi rüşveti alanı önceden mi yakalar, Em.GKB Necdet Özel’in FETO’cuyu sorguladığı gibi mi davranır, ‘sen rüşvet mi vereceksin?’ ‘ya sen elindeki yetkiyi dış çıkarlar için rüşvet alarak istismar mı edeceksin? sorularını sorar, yoksa suçüstü mü yapar?

Darbecilerin daha kışla kapıların açıp yollarak dökülmeden önce ele geçirilmesinin lehte ve aleyhteki sonuçları da yine yapılmışsa ihtimaliyat hesaplamalarında belirlenmiştir.

Kalkışma sonrası 17 Temmuz’daki «Çakma Darbe» Ölen ölür kalan sağlar bizimdir! senaryosu/komplo teorisi niteliğindeki yazımda şöyle demişim:

İstihbaratı önceden aldınız. Önünüzde iki seçenek duruyor; Darbe girişimini başlangıcında bastırmak; darbecilere yolu açıp, sonradan bastırmak! Oturur, getirilerini, götürülerini hesaplarsınız. Ne diyor askerî stratejist Niccolò Machiavelli? Amaca ulaşmak için her türlü araca başvurma uygundur!’

Kalkışma sonrası düşünülerek belirlenmiş amaç ve nihaî hedef ne?

15 Temmuz sonrasının koşullarını hazırlamak…

Bir sonraki yazıda ise şu saptamayı yapmışım:

Bu darbe girişiminde «bit yenikleri» bir değil, iki değil, İzmir üzümünün salkımı gibi… Gel de Külâhımıza Anlat
Diğer bir deyişi ile Bowling topu ile bir seferde kukaları dehlizin derinliklerine düşürmek.

Başarıldı mı?

MİT neden siyasileri alarma geçirmedi?

Ne MİT ne de asker bu tür hassas olaylarda kendi yakın/dar çevresi dışındakileri uyarır, tedbir almalarını ister.

Neden?

Sızmayı önlemek için…

Neden Meclis Başkanı’nı, muhalefet partilerini uyarmadı?

Yukarıdaki muhtemel gerekçeden dolayı!

Başbakan o gece MİT Müsteşarı’na neden ulaşamadı?

Kim diyor?

Üstelik, yine önceden belirlenmiş ve de sapma yapmadan eksiksiz uygulanacak tedbirlere her kurumun başının harfiyen uyacağını bildiğinden dolayı her türlü dinlenme olasılığını da önlemek için niçin temasa geçsin? Deniz Kuvvetleri Komutanı bile yeri sinyalle tespit edilmesin diye farklı telefonlar kullandığını söylemiyor mu!

Hava Kuvvetleri Komutanı darbe girişimini öğrendiği halde neden düğünde kaldı? Neden önlem almadı? Darbecilerin düğünü basıp kendisini almasına neden izin verdi?

Yukarıda anlatmaya çalıştığım senaryo/komplo teorisi bağlamında bu şekilde davranılmasının kararlaştırıldığını söylemek mümkün değil mi?

Darbe girişimini Cumhurbaşkanı’nın eniştesinden, Başbakan’ın bir yakınından öğrenmesi skandal değil mi?

Ayrıntılarını bilemediğimizden – asla da öğrenemeyeceğimizden ve de sorular sorarak muhatapları tahrik edemeyeceğimizden – dolayı üzerinde ne söylenirse söylensin, hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur!

Darbeye katılmayan birlikler, komutanlar, askerler neden o gece darbecilerin karşısına dikilmedi?

Yanıtı yine yukarıda naçizane yazdıklarımdan hareketle verilebilir!

Neden dost kuvvetlerinin (darbe karşıtı) tankları çıkmadı?

Bilgisayarda tanklar savaşı oyunu değil ki bu! FETÖ denilenlerin amacı ne?

* Askeri birbirine düşürmek

* İç savaş çıkartmak

Değil mi?

Genelkurmay Başkanı’nın, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın, Hava Kuvvetleri Komutanı’nın, Jandarma Genel Komutanı’nın bu kadar kolay derdest edilip götürülmesi güvenlik zaafı mıdır, değil midir? Ülkenin bekasıyla ilgili midir, değil midir?

Burada bilinmeyenler listesinin başında, ilk andan itibaren kimin kime ajanlık yaptığıdır! Çift taraflı çalışan ajanlar kimlerdir? Olmaması imkânsız, zira FETÖ adamlarını boğazından yakalamışsa, tehlikeyi sezen ve FETÖ’cü olmasından kuşkulanılanlar, asker ve MİT tarafından bacak arasındakilere çelik pencelerini mutlaka atmışlardır. Gidip Pensilvanya’ya yakınsa «deşifre» olduğundan dolayı başına neler gelebileceğini tahmin eder. İki ucu sivri mızrak arasında ve de bıçak sırtında yürür hâle gelmiştir artık!

Anlatmaya (daha önceki yazılarda da) çalıştığım husus şudur:

Bazı olaylarda Hikmet-i hükümet (raison d’état) ön plânda tutulur. Buna devlet çıkarı da diyebiliriz, o andaki iktidarın, erkin menfaatleri de… Tarihte sayısız örnekleri mevcuttur. 60 ve 80 darbelerinin bile perde arkası tüm gerçekliği ile biliniyor mu? İstenilen yönde anlatılanlar dışında?

Şimdi izninizle biz bir iki soru soralım:

* Tamam «hırsız» suçlu! Peki evsahibinin hiç mi kabahati yok?

* Dönüm noktası alınan 17-25 Aralık sürecindeki rüşvet alma olayları, yolsuzluklar da mı muhtemel bir «karşı darbe» plânının parçaları?

* Futbol kulüplerine kadar didik didik incelenen, aldatıldığı, kandırıldığı, darbe teşebbüsü ile darbeciler ile organik bir bağı olmadı anlaşılanların tutuklandıkları, hâlâ kimin eli kimin cebinde belli olmayan belirsizlik ortamında, siyasî partiler içinde niçin temizlik harekâtı başlatılmadı?

* Bu da mı plânın parçası ve mimlenmiş olanlar «ajan/muhbir» olarak kullanıldılar?

* MİT’in gelmiş geçmiş hayattaki Müsteşarlarının hiç mi sorumluluğu yok?

* Fethullah Gülen’in, Abdullah Öcalan’ın MİT/CIA projesinin piyonları oldukları teşkilâtın kozmik arşivlerinden silindi mi?

* 1980 öncesi ve sonrasında yapılan MGK’da hangi kararlar alındı, altında kimlerin imzaları var?

* Bir önceki Cumhurbaşkanı Gül, 2004 yılında MGK’da alınan kararları niçin uygulamaya geçirmedi ?

mizrak

Ahtapotun tek kolunun kesilmesi ile masum insanların tatillerini geçirdikleri suları temizleyeceklerine, onların güvenliklerini sağlayacaklarına inanmak için bırakın ahmaklığı tam bir « Kerry’s » olmak gerekiyor! Unutmayın ki karşınızda «takıyye ustalarının tanrısı» var! Ha bu arada «cin» kullanmayı biliyorsanız salın üzerlerine belki muhbirlik yaparlar sizlere! Bilmiyorsanız gidin bir cin fiz ( Gin Fizz) içip, rahatlamaya çalışın…

Nusret Özgül

Brüksel – 15 Ağustos 2016

*

[Bu yazı 15 Ağusto 2016 tarihinde Türkiye’de yasaklı Yerelce’de, ‘«Mızrak» gibi sorular… – «Âfâkî» yanıtlar!’ başlığı altında yayımlanmıştır! ]

Reklamlar