İnsancıl olmadıkça adil olamazsın.
Marquis de Vauvenargues

Başkalarına zarar veren fiilleri suç sayarak, intikam anlayışıyla cezalandırmak;hakim-kararini-vermis hapisaneleri çilehane haline getirmek uygulanagelen klasik yöntemdir. Çünkü; intikamcı hukuk. Anlayışı, yarayı üzerine merhem sürerek tedavi edeceğine, üzerine kezzap dökmektir. Can yakar, yarayı kapatmaz. Başkalarına zarar verici fiilleri, toplumu tehdit eden bulaşıcı hastalık sayarak; failini tedavi ederek başkalarına bulaşmasını önlemek için neler yapılabileceği niçin tartışılmaz?

***

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Diyarbakır’da 40 yaşındaki İbrahim Kaçan’a; oğluna pet şişe, kızına yumruk attığı için 15 ay hapis cezası verildi.

23 Aralık 2016 Tarihli gazete haberi Adalet Nerede?

SUÇLUDAN İNTİKAM ALAN HUKUK

“Oğluna pet şişe, kızına yumruk atmak ne demekmiş gösteririm sana! Çocuklarının intikamını alırım senden. Bir daha cüret edemezsin” anlayışıdır intikamcı hukuk. Yarayı üzerine merhem sürerek tedavi edeceğine, üzerine kezzap dökmektir. Can yakar, yarayı kapatmaz.

Evin geçimini sağlayan babayı 15 ay hapsetmek, çocukların mağduriyetinin üzerine 15 ay geçim zorluğu mağduriyeti eklemek değil midir?

TEDAVİ EDİCİ HUKUK

Başkalarına zarar veren fiilleri suç sayarak, intikam anlayışıyla cezalandırmak; hapisaneleri çilehane haline getirmek uygulanagelen klasik yöntemdir.

Başkalarına zarar verici fiilleri, toplumu tehdit eden bulaşıcı hastalık sayarak; failini –hastayı– tedavi ederek başkalarına bulaşmasını önlemek için neler yapılabileceği niçin tartışılmaz?

ÖNERİ

Baba İbrahim Kaçan oğluna pet şişe, kızına yumruk atarak; ÇOCUK HAKLARI BİLDİRGESİ‘NİN [Cenevre, 20 Kasım 1959] ikinci ilkesini ihlal etmiştir.

Sözkonusu ilke çocukların; “(…) sağlıklı ve normal biçimde ve özgürlük ve saygınlık koşullarında (…)zihinsel, ahlaki, manevi ve toplumsal olarak gelişmesine olanak sağlayacak fırsat ve kolaylıklardan yararlanır (…) hükmünü öngörür ve ekler: “Bu amaçlarla çıkarılacak yasalarda, çocuğun çıkarları önde gelir”.

Hasan Kaçan yukarıdaki maddenin tamamını, kanun koyucu ise “Bu amaçla çıkarılacak yasalarda, çocuğun çıkarları önde gelir” hükmünü ihlal etmektedir.

İhlalci babanın intikamcı adalet anlayışıyla hapsedilmesi yerine tedavi edici adaletle; suçu işlediği ilçe’nin bütün ortaokul ve liselerindeki öğrencilerin huzurunda, “Babaları olarak şefkatli davranmam gerektiği halde, oğlum …’ın başına pet şişe kızım …’a yumruk attığım için huzurunuzda kendilerinden ve hepinizden özür dilerim” dese kendi kendini cezalandırmış, tüm çocukların onurlu ve özgüvenli olmalarına katkıda bulunmaz mı?

*

TurkLider_logo

Reklamlar