Politikanın adı: Düşük kur Yüksek faiz!

tl_dolar

AKP iktidarı döneminde, Cumhuriyet tarihinin en düşük büyüme oranı (%4.2) ve en yüksek işsizlik oranı (%14) gerçekleşti. Bu dönemde sağlanan fiyat istikrarının bedeli de çok yüksek. Kurun yükselmesi, fiyat istikrarı adı altında uygulanan İMF politikasına karşı bir düzeltme hareketidir. Hedefin fiyat istikrarından, tam istihdam- büyümeye doğru değiştirilmesi şartıyla, bu durum Türkiye’nin lehine çevrilebilir. %20 enflasyonu göze alındığı takdirde, işsizliği % 5-6ya kadar düşürme mümkün. İşsizlikte her %1 azalışın büyümede %2.5 reel artış getireceğini gösteriyor. Bu arada cari açık azalacak, borç kıskacından da kurtulunacak. Peki hangi reçete uygulanmalı?

***

recep_seymen

©Prof.Dr.Recep Seymen

2002 yılından beri fiyat istikrarı politikasının uygulandığı ülkemizde, ekonomik krizin olması imkansız gibi. Başka bir deyişle, yavaş giden veya gitmeyen bir arabanın toslaması mümkün değil. AKP iktidarı döneminde, Cumhuriyet tarihinin en düşük büyüme oranı (%4.2) ve en yüksek işsizlik oranı (%14) gerçekleşmiştir. Bu dönemde sağlanan fiyat istikrarının bedeli, çok yüksektir. 2006 yılında milli gelir serisi değiştirilerek, bir gecede kişi başına milli gelirin 4000 dolardan 7000 dolara çıkarıldığını hatırlayalım. Stand by anlaşması yapmamak, İMF politikalarının takip edilmediği anlamına gelmiyor.

AKP İktidarı, fiyat istikrarı adı altında bal gibi İMF politikalarını takip ediyor. Bu politikanın diğer adı, düşük kur yüksek faiz.

Aslında kurun yükselmesi, fiyat istikrarı adı altında uygulanan İMF politikasına karşı bir düzeltme hareketidir. Hedefin fiyat istikrarından, tam istihdam- büyümeye doğru değiştirilmesi şartıyla, bu durum ülkemiz lehine çevrilebilir.Yaptığımız hesaplar %20 enflasyonu göze aldığımız takdirde, işsizliği % 5-6ya kadar düşürmenin mümkün olduğunu, işsizlikte her %1 azalışın büyümede %2.5 reel artış getireceğini gösteriyor. Bu arada cari açığımız azalacak, borç kıskacından da kurtulacağız.

Sayın Cumhurbaşkanın dolar satımı çağrısı, düşünülenin aksine ekonomiyi dolarize etmekte, imkansız olan krizi mümkün hale getirmektedir.

Ülkemize karşı yapılan ekonomik operasyonun, başarılı olmasına yardımcı olmaktadır. İçinde bulunduğumuz ekonomik operasyona karşı, alınması gereken tedbirler aşağıda arz edilmektedir.

İŞTE REÇETE: (KISACA)

1 – Fiyat istikrarı hedeflemesinden, tam istihdam- büyüme hedeflemesine geçmek (milli iktisat politikası)

2 – Merkez Bankasının özerkliğini kaldırarak hükümetin emrine vermek

3 – Yasayla Devlete, tam istihdam görevini vermek

4 – %20 enflasyonu göze alarak, işsizliği %5-6 mertebesine düşürecek kadar genişletici para ve maliye politikalar

5 – Mehmet Şimşek‘in görevine son vermek, DPT tekrar fonksiyonel hale getirmek

 

iuif

Reklamlar