Reactions – Tepkiler!

eu_turkey_freeze

***

Freeze EU accession talks with Turkey until it halts repression

MEPs want a temporary freeze on EU accession talks with Turkey. In a resolution voted on Thursday, they say Turkey should nonetheless remain “anchored” to the EU. They also pledge to review their position when the “disproportionate repressive measures” under the state of emergency in Turkey are lifted.

“Turkey is an important partner of the EU”, say MEPs. “But in partnerships, the will to cooperate has to be two-sided (…) Turkey is not showing this political will as the government’s actions are further diverting Turkey from its European path”, they add.

A temporary halt of the negotiations would entail that no new negotiating chapters be opened and no new initiatives be taken in relation to Turkey’s EU Negotiation Framework.

Capital punishment, a red line not to be crossed

The re-introduction of the capital punishment by the Turkish government would lead to a formal suspension of the accession process, say MEPs, pointing out that “the unequivocal rejection of the death penalty is an essential element of the Union acquis.”

MEPs strongly condemn the “disproportionate repressive measures” taken by the Turkish government since the failed coup attempt in July 2016. These “violate basic rights and freedoms protected by the Turkish Constitution” itself, they say.

The resolution was approved by 479 votes to 37, with 107 abstentions.

Background

The procedure for suspending EU accession negotiations is set out in article 5 of the Negotiating Framework for Turkey. This stipulates that ” in the case of a serious and persistent breach in Turkey of the principles of liberty, democracy, respect for human rights and fundamental freedoms and the rule of law on which the Union is founded, the Commission will, on its own initiative or on the request of one third of the Member States, recommend the suspension of negotiations and propose the conditions for eventual resumption”.

The resolution voted by the European Parliament is not legally binding, because Parliament has no formal role in the initial triggering of such mechanisms, but it has to be informed once this has been done.

***

A lack of democracy and rule of law have frozen the EU-Turkey accession process

The European Parliament today in Strasbourg, on the initiative of the S&D Group, adopted a strong resolution on the EU-Turkey accession process, urging the Council and the European Commission to temporarily freeze accession negotiations with Turkey.

This should be maintained as long as the Turkish authorities continue to neglect and undermine democracy and the rule of law.

The European Parliament also warns the Turkish authorities that the re-introduction of capital punishment would have to lead to a formal suspension of the accession process.

S&D president Gianni Pittella, stated:

“The disproportionate repression measures taken by Erdoğan forced us to urge the Commission and Council to temporary freeze the accession talks with Turkey because we can no longer remain silent in the face of Erdoğan’s outrage and the evident breaches of the rule of law and human rights in Turkey.

“President Erdoğan, since the failed military coup d’état, is using disproportionate and unjustified repression against Turkish citizens turning Turkey’s democracy into a de facto authoritarian system.

“This resolution is a clear political message to Erdoğan that should not be misinterpreted: we want Turkey to be anchored to Europe, to democracy and to rule of law. We take our values seriously and therefore we cannot continue as if nothing happened in Turkey. We hope for the rule of law and human rights to be restored sooner rather than later. Until then, we will continue our dialogue but freeze the accession talks.”

S&D MEP and EP rapporteur on Turkey, Kati Piri, said:

“Unfortunately, the situation leaves us with no other choice than to call for the temporary freeze of the talks. This doesn’t mean we should stop our dialogue, but we have come to a point where a meaningful negotiation on EU-integration is currently not credible.

“We are not abandoning the Turkish citizens; they believe in the same values as us, and so our door remains open. We are merely reacting to what’s happening in a country that aspires to join the EU. We expect the same from the EU-leaders in December.”

S&D vice-chair for foreign affairs, neighbourhood policy and enlargement, Knut Fleckenstein MEP, added:

“Turkey is, and will remain, one of our most important partners as a NATO member and as a candidate for EU membership, but the country’s chances to advance in the accession process requires the full respect by the Turkish authorities of all Copenhagen criteria.

“Once again we underline that human rights and the rule of law in Turkey must be upheld and the principles of the European Convention of Human Rights fully respected.”

***

Kararı yok hükmünde sayıyoruz

Bize mesaj vermek isteyenler, bu parlamento kararıyla verdikleri mesajın Kapıkule Sınır Kapısı’ndan içeri girmeyeceğini bilsinler. Bu mesaj, hiçbir şekilde kulak vereceğimiz bir mesaj değil.

Darbeye karşı demokratik direniş göstermiş bir ülkede, hukuk devleti, demokrasi gibi konularda nasıl işbirliği yapacakları şeklinde bir değerlendirme yapmaları gerekirdi. Bunun yerine, maalesef tarihe çok kötü geçecek bir tasarıya imza atma kararı verdiler. AB Bakanı Ömer Çelik

***

AP’NİN MÜZAKERELERİ GEÇİCİ OLARAK DONDURMA KARARI AMACINA HİZMET ETMEMEKTEDİR

ayhan_zeytinoglu

Ayhan Zeytinoğlu

“AB’nin Yasama Organı Avrupa Parlamentosu’nun tüm parti gruplarının desteklediği ve bugün aldığı bir kararla Türkiye ile katılım müzakerelerinin, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile ilgili olumsuzluklara bağlı olarak geçici olarak dondurulmasını tavsiye etmiştir.

Öncelikle AP’nin bu kararı kendi inisiyatifi ile almış olduğunu ve AB için bağlayıcı olamadığını altını çizelim. AP’nin müzakerelerin dondurulması veya askıya alınması ile ilgili bir yetkisi bulunmamaktadır. Nitekim bu kararda da müzakerelerin dondurulması için Komisyon ve Üye Devletlere çağrıda bulunulmaktadır.

Müzakerelerin askıya alınması için Üye Devletlerin %55’i ve toplam AB nüfusunun %65’ini temsil eden bir oy çoğunluğu ile karar alınması gerekir ki şu anda müzakerelerin dondurulması veya askıya alınması yönünde böyle bir çoğunluğun olmadığı açıkça gözlemlenmektedir.

AP’nin bu kararının sembolik ve siyasi bir mesaj olarak önemi bulunduğu gibi, AB’deki kamuoylarının konuya bakışını yansıttığından endişe vericidir.

Bu kararı teklif eden Parlamenterler şunu bilmelidir ki:

Türkiye’de kınadıkları uygulamaları iyi yönde değiştirmek, olağanüstü halin bir an önce bitmesi ve normalleşmenin sağlanması için gerekli koşulları oluşturmak için Türkiye ile süreci durdurmak değil bilakis süreci hızlandırmak daha akılcı ve daha etkili bir uygulama olacaktır.v

Üç farklı terör örgütü ile mücadele eden ve sınırlarında şiddetli bir savaşın süregittiği Türkiye zor bir dönemden geçmektedir. Bu zor dönemde AB’nin desteği ve Türkiye’nin yanında olduğunu hissettirmesi büyük önem taşımaktadır. AB eğer Türkiye’deki gelişmeleri olumlu yönde etkileyip, AB değerlerini pekiştirmek istiyorsa, müzakereleri dondurmak yerine, katılım sürecini hızlandırmak ve Türkiye’yi AB’ye yaklaştırmak için gerekli adımları atmakla yükümlüdür.

***

Related:

§ Video statement from S&D MEP and EP rapporteur on Turkey Kati Piri.

§ Bu oylamanın bizim nezdimizde kıymeti yoktur. Bu milletin istiklal ve istikbal mücadalesi orada kalkan ellerin kararına bağlı değildir

§ Türkiye’nin geleceği, sonu belirsiz heveslere kurban edilemez

§ Turkey since the failed July 2016 coup

§ Negotiating Framework for Turkey (3 October 2005)

§ Video recording of debate (click on 22.11.2016)

§ European Parliament: Debate on Turkey

§ Avrupa Parlamentosu Kararı Ne Anlama Gelecek?

§ European Parliament resolution on EU-Turkey relations

§ EU – Turkey: The Worst Kind of Action

Reklamlar